Odmeny zamestnancom v sociálnej oblasti

Po tlačovej konferencii MPSVR SR ohľadom odmien zamestnancom sociálnych služieb a SPOD a SK vzniklo veľa otázok a nejasností. Viacerí ste sa ozývali k tomu, ako to s tými odmenami bude. Má ísť o refundáciu, ale čo ak poskytovateľ nemá také zdroje, aby dokázal vopred zaplatiť odmeny zamestnancom a potom požiadal o refundáciu.

Iba 8,8 % obcí finančne podporuje svojich občanov a prispieva na sociálne služby

Nezávislá platforma SocioFórum, o. z. uskutočnila rozsiahly prieskum medzi obcami a neverejnými poskytovateľmi, ktorý preukázal, že len 8,8 % miestnych samospráv prispieva odkázaným obyvateľom na sociálne služby.

Od opätovného zavedenia povinnosti obce spolufinancovať vybrané druhy sociálnych služieb poskytovaných neverejnými poskytovateľmi prostredníctvom finančného príspevku na prevádzku prešli viac ako tri roky. Uplatňovanie povinnosti v tejto oblasti je zo strany obcí veľmi rôznorodé a zo strany odkázaných občanov a neverejných poskytovateľov je vnímané veľmi negatívne. Pritom neverejní poskytovatelia plnia úlohy vo verejnom záujme. Je preto logické, že na financovanie nimi poskytovaných služieb majú právo, ktoré im zabezpečí prístup k verejným zdrojom.

Pripomienky k zákonu o výstavbe

Po rokoch tu máme ďalší pokus pripraviť novú stavebnú legislatívu. Podľa analýzy mimovládnych organizácii ale aj miestnej samosprávy návrhy, ktoré do medzirezortného pripomienkového konania predložil podpredseda vlády Štefan Holý, sú výrazne nevyvážené v prospech práv stavebníkov a nezohľadňujú všeobecne akceptované postavenie obcí a verejnosti pri územnom plánovaní a výstavbe.

Zásadne obmedzujú možnosť vlastníkov susedných stavieb a pozemkov ovplyvniť výstavbu v ich okolí, úplne vylúčená by mala byť účasť verejnosti chrániacej životné prostredie na konaní o povoľovaní stavieb či tvorbe územného plánu. Obce tiež strácajú kontrolu nad svojim územím.

Začiatok diskusie o novele zákona o sociálnych službách

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v súčasnosti pripravuje novelu zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách.

V záujme prerokovania obsahu jednotlivých pripravovaných zmien so všetkými zainteresovanými subjektami, pred ich predložením do legislatívneho procesu, vytvorilo MPSVR pracovnú skupinu. Svojich zástupcov nominovala aj Nezávislá platforma SocioFórum. Prvé stretnutie sa uskutočnilo 4.5. 2021.

Plán obnovy a odolnosti

V máji 2020 Európska únia ohlásila iniciatívu NextGenerationEU – dočasný nástroj obnovy vo výške 750 miliárd EUR, ktorý má pomôcť napraviť bezprostredné hospodárske a sociálne škody spôsobené pandémiou koronavírusu. Európa po pandémii ochorenia COVID-19 bude zelenšia, digitálnejšia, odolnejšia a lepšie pripravená na súčasné aj nadchádzajúce výzvy. Táro iniciatíva zahŕňa niekoľko rôznych finančných nástrojov. Hlavný prvkom je Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti. V tejto súvislosti všetky členské štáty, vrátane Slovenska, začali pripravovať svoje Plány obnovy a odolnosti.

Zvýšenie príspevku na služby krízovej intervencie

SLUŽBY KRÍZOVEJ INTERVENCIE – zámer reformy a financovanie služieb

Vláda SR schválila 12. 3. 2021 nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 70/2020 Z. z., ktorým sa ustanovujú niektoré podmienky financovania sociálnych služieb v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 261/2020 Z. z.